Godziny otwarcia:

8 - 16, pon. - pt.

Masz pytania?

tel.: 500 384 2721) Podział ze względu na odcień

Szkło możemy podzielić na dwie główne kategorie: FLOAT i OPTIWHITE (niektóre firmy nazywają je również CLEARVISION lub DIAMANT).

Szkło typu FLOAT, potocznie nazywane również szkłem zwykłym, charakteryzuje się delikatnie zielonkawym odcieniem. Swój odcień zawdzięcza zawartości jonów żelaza. Jest to najczęściej stosowany rodzaj szkła. Sprawdza się zarówno w szybach okiennych, kabinach prysznicowych, ściankach działowych, półkach szklanych jak i w panelach ściennych malowanych na ciemne kolory, takie jak: brąz, fiolet, granat, grafit czy czerń.

Szkło OPIWHITE, czasami nazywane szkłem odbarwionym, nie ma typowego zielonkawego odcienia. Nie jest również idealnie przeźroczyste, lecz posiada delikatnie niebieskawą poświatę. Idealnie sprawdza się do szkła malowanego na jasne odcienie: biel, beż, cytryna itp.


2) Podział ze względu na wytrzymałość

Szkło zarówno FLOAT, jak i OPTIWHITE, jest odporne jakkolwiek jeśli planujemy użyć je jako kabinę prysznicową, ściankę działową lub jako panel ścienny przy kuchence gazowej to proponujemy opcję hartowania lub laminowania.

Szkło hartowane jest wysokiej temperaturze, co czyni je około siedmiokrotnie odporniejszym na stłuczenie niż szkło zwykłe. Szkło hartowane odporne jest również na działanie wysokich temperatur.

Szkło laminowane to dwie (lub więcej) tafli szkła zlepionych specjalistyczną folią, która utrzymuje szkło zapobiegając rozpadaniu na drobne kawałki w przypadku jego stłuczenia. Znajduje zastosowanie jako szkło do balustrad.


3) Podział ze względu na strukturę powierzchni

Szkło może mieć płaską powierzchnię, która rekomendowana jest to szyb okiennych, półek szklanych oraz paneli ściennych 

Szkło ornamentowe to takie, które podczas dotyku wykazuje uczycie niejednolitej struktury. Szkło na jednej powierzchni posiada wytłoczony ornament, zaś druga strona jest nieregularnie gładka. Ze względu na wzorzystą powierzchnię, jest szkłem o zmniejszonej przejrzystości. Z uwagi na walory dekoracyjne ma zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.


4) Podział ze względu na wykończenie krawędzi

Krawędź może być wykończona na cztery sposoby:
- brak szlifu (ostre krawędzie);
- tępienie ręczne;
- szlifowanie i polerowanie na profesjonalnej szlifierce;
- faza na krawędziach.

Krawędzie bez szlifu pozostawia się zarówno na szkle, jak i lustrach, które mają zostać umieszczone w ramie lub pakiecie okiennym i nie istnieje możliwość skaleczenia się.

Krawędzie tępione ręcznie stosuje się wtedy kiedy ze względu na nieregularne krawędzie, bądź małe rozmiary szkła niemożliwe jest zastosowanie szlifowania maszynowego.

Krawędzie szlifowane i polerowane są profesjonalnym wykończeniem szkła i luster. Podczas tego procesu uzyskujemy fazę na krawędzi z obu stron, o wielkości 1 – 2 mm.

Krawędzie fazowane to takie, na których wykonano specjalne "załamanie", czyli tzw. fazę. Załamanie to zazwyczaj ma od 2 – 2,5 cm i jest eleganckim wykończeniem szkła i luster zarówno wklejanych między płytki, przyklejonych na ścianę, bądź oprawionych w ramę. Idealnie nadaje się również jako blat na stolik do pokoju.